Farkas Róbert, vezető karmester
Tisztelettel és szeretettel köszöntöm a MÁV Szimfonikus Zenekar közönségét!
Mindig nagy öröm számomra ezt a kiváló zenekart vezényelni és megtiszteltetés immár második éve a vezető karmesterének lenni. Egy olyan koncertévadot ajánlok figyelmükbe, amellyel a történelem során olvasztótégelyként működő, sokszínű Bécs előtt és a városhoz köthető nagyszerű zeneszerzők előtt tisztelgünk. Bécs kulturális életét a legkülönbözőbb származású zeneszerzők gazdagították: a salzburgi születésű Mozart, a Bonn-ban napvilágot látott Beethoven, a hamburgi Brahms, a cseh-osztrák származású Mahler, a bajor Richard Strauss, a cseh anyától és magyar apától született Schönberg, vagy a mi Liszt Ferencünk. A sort folytathatjuk az évad előadóival, akik között szerepel a grúz Elisabeth Leonskaja és a Pécsről indult Várdai István, akik mindketten második otthonuknak mondhatják az osztrák fővárost.
Természetesen nem hagyhatjuk említés nélkül a bécsi szellem jeles képviselőjeként Schubertet sem, akinek fájdalmasan szép, melankolikus művei közül előadjuk a nagyszabású 9. szimfóniát és a 19 éves korában írt 4. szimfóniát is. Ez utóbbit „Tragikus” szimfóniának is nevezik, amelyben a bécsi klasszika három nagy alakjának hatása is érezhető: a bevezetésben Haydn és a felvilágosodás “Sturm und Drang” mozgalmának hatása, az Allegro tétel elején Beethoven, a lassú tételben pedig Mozart stílusjegyei fedezhetők fel.
A műsorban szerepel egy másik bécsi zeneszerző, Alban Berg Hegedűversenye is, amelyet „Egy angyal emlékére” (Manon Gropius, Alma Mahler második házasságából született, fiatalon elhunyt lánya emlékére) írt. Ebből a „bécsi évadból” nem hiányozhat Brahms és Csajkovszkij sem, hiszen a város számos zenészének kedvelt étterme a Zum Roten Igel őrzi kettejük egyetlen találkozásának emlékét. Budapest sem maradt le Bécs mögött, a korszak jelentős eseménye volt, hogy míg az Operaházban a legnevesebb dirigensek számos külföldi zeneművet vezényeltek, addig Liszt Ferenc létrehozta a magyar zene központját, a róla elnevezett Zeneakadémiát. Ennek a magyar zenei kultúra szempontjából jelentős eseménynek is tisztelettel adózva készülünk Dubrovay és Eötvös művekkel, valamint Dragony Tímea egy művének premierjével.
Kerüljünk egymáshoz közelebb a zene által a 2022/23-as szezonban is! Tartsanak velünk, szeretettel várjuk Önöket hangversenyeinkre!


Kesselyák Gergely, karmester
Kobayashi Ken-Ichiro, tiszteletbeli vendégkarmester


Csaba Péter, állandó vendégkarmester
Takács-Nagy Gábor, állandó vendégkarmester
2002 óta vezényel, először Svájcban, a Sion-i Fesztiválon. 2007 óta a Verbier Festival (Svájc) Kamarazenekarának zeneigazgatója, koncertjein világhírességek szerepelnek. 2011-től kezdődően az angol Manchester Camerata zenekar szerződtette vezető karmesteréül. A MÁV Szimfonikus Zenekarban 2005 óta művészeti tanácsadóként irányította a vonósok műhelymunkáját és a zenekar új, kamarazenekari sorozatát. 2008 szeptembere óta zenekarunk első vendégkarmestere, 2010 szeptemberétől kezdve pedig vezető karmester és művészeti vezető volt 2012 júniusáig. 2014-től 2016-ig a Budapesti Fesztiválzenekar első vendégkarmestere.
2018-tól a MÁV Szimfonikus Zenekar állandó vendégkarmestere.
